Przejdź do treści

Zwycięstwo naszych uczennic w ogólnopolskim konkursie „sen o Japonii”

     Uczennice Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Niedomicach, Aleksandra Krzaczek z klasy VII, Patrycja Bogacz i Martyna Długosz z klasy VIII zajęły drugą lokatę w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie, a ponieważ w tym roku z uwagi na sytuację epidemiologiczną pierwszego miejsca nie przyznano, mówimy o zwycięstwie naszych zawodniczek. Uczennice okazały się być lepsze od starszych rówieśników ze szkół ponadpodstawowych, z którymi startowały w jednej kategorii wiekowej. Patronat honorowy nad konkursem objęli Ambasada Japonii w Polsce, Ambasada Polski w Japonii oraz Instytut Polski w Tokio, Konsul Honorowy Japonii w Krakowie. Konkurs został zorganizowany w 100-lecie pobytu polskich dzieci syberyjskich w Social Welfare Corporation Fukudenkai w Tokio. Opiekę nad uczennicami pełniła pani Jadwiga Dziubla, nauczycielka geografii.

    Zmagania uczestników przebiegały na dwóch etapach – pierwszy to cześć teoretyczna, dotycząca wiedzy o Japonii, zwłaszcza dziejów Polaków na Syberii, stosunków japońsko-rosyjskich 1919 – 1922, rewolucji rosyjskiej i wojny domowej na Syberii 1917-1922 oraz interwencji wojskowej na Syberii. Drugi etap zakładał przygotowanie i przedstawienie formy artystycznej dotyczącej pomocy, jaką polskim dzieciom z Syberii udzieliła Japonia. Podczas finału konkursu uczennice zaprezentowały nakręcony film krótkometrażowy, album i plakat, w którym udało im się doskonale oddać tło historyczne nawiązujące do tytułu konkursu „ Sen o Japonii”.