Przejdź do treści

Rocznica nadania szkole imienia Polskich Olimpijczyków – IV Coubertiada

  Po raz czwarty uroczyście obchodziliśmy rocznicę nadania naszej szkole imienia Polskich Olimpijczyków.

  Dnia 17 października o godzinie 10:00 w naszej szkole odbyła się IV edycja Coubertiady, czyli Turnieju Wiedzy o Olimpijczykach i Olimpizmie. Tegoroczna uroczystość była poświęcona Igrzyskom Olimpijskim w Barcelonie ’92, ale także tradycyjnie początkom igrzysk w starożytności. Hasło przewodnie brzmiało ,,Fair-play w sporcie , fair-play w życiu”.

  Coubertiada składała się z trzech etapów. Pierwszy to pytania indywidualne, na które odpowiadali kolejno zawodnicy z drużyny Nauczycieli (w składzie pani dyrektor Katarzyna Smolik, pan Bartosz Pisarski, pani Marta Panek, pani Monika Brożyna i pan pedagog Przemysław Kotapka) oraz drużyny Uczniów: Dawid Budzyń, zastępca przewodniczącego szkoły, Oskar Solak z III gim., a z 7 kl. Michalina Wrońska, Piotr Noga i Miłosz Wróbel.  Kolejne 2 etapy wymagały odpowiedzi udzielanych drużynowo.

  Coubertiada rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu naszej szkoły Kalos Kagathos . Następnie nasza koleżanka, Karolina Czeczot powitała gości w języku hiszpańskim, a przedstawiła wszystkich przybyłych Pani Dyrektor. Tegoroczni goście to: olimpijczycy: Barbara Ślizowska , Edward Stawiarz, Jerzy Garpiel z żoną Małgorzatą, oraz Marcin Jałocha – srebrny medalista Igrzysk ’92, a także członkowie Małopolskiej Rady Olimpijskiej: Bogdan Koraszewski, Zbigniew Szota i Andrzej Faruzel. Honorowym gościem był również Pan Burmistrz gminy Żabno Stanisław Kusior i pani Jolanta Sak. Gościliśmy również księdza proboszcza Jana MikulskiegoJolantę Długosz, dyrektor tutejszego przedszkola, oraz Stanisławę Rudnicką, dawną dyrektor naszej szkoły. Przybyli także emerytowani nauczyciele.

  Turniej prowadziła pani Joanna Noga, ona także była autorką pytań, które urozmaicone były ciekawostkami z dziedziny sportu. Kolejne części Coubertiady przeplatane były piosenkami śpiewanymi przez dziewczyny z zespołu Ewenement, w aranżacji i z akompaniamentem księdza katechety, Sławomira Lecha. Julia Załęska, Julia Czekańska, Asia Flis pięknie wykonywały utwory, a zawodnicy mogli zrelaksować się przed kolejnymi, niełatwymi pytaniami, wymagającymi wiedzy o zawodnikach, medalach, rekordach oraz konkurencjach olimpijskich.

  Dodatkową atrakcją były konkurencje gratisowe. Pytanie po drugiej rundzie dotyczyło spektaklu pt. „Tryumf Lekkoatletyki”, przygotowanego przez panią Elżbietę Szwajkosz – Tomalę ze szkolnym zespołem teatralnym „Olimpioniki” (uczniowie klasy 3 oraz 5). Przedstawienie bardzo się podobało, a ksiądz proboszcz pochwalił jego przesłanie – w życiu nie popłaca korupcja i oszustwo, podobnie  w sporcie: zły jest doping, który niszczy zdrową rywalizację. Spektakl był oklaskiwany na stojąco!

  Drużyny musiały także wykazać się sprawnością – sprawdzano celność. W konkurencji rzutu obręczą na palik wspomogli walczące drużyny sprzymierzeńcy – pan Burmistrz i pan Jerzy Garpiel, którzy obaj zdobyli po jednym punkcie.

  Obie drużyny wykazały się solidnym przygotowaniem, choć nauczyciele musieli w tym roku ustąpić pola uczniom. Tak oto  wynikiem 15:11 wygrywają uczniowie, remisując z nauczycielami w klasyfikacji generalnej (na 4 turnieje jest remis). Zwycięzcy z rąk Pana Burmistrza otrzymali puchar, a szkoła dostała książkę ,,Polski Sport”.

            Następnie Julia Czekańska zaśpiewała piosenkę „Mury”, poświęconą pamięci olimpijczyka, pana Marka Gołębia, który niedawno zmarł. Pani Barbara Ślizowska złożyła życzenia wszystkim pracownikom szkoły z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

  Najmłodsi byli bardzo zaciekawieni opowieścią pana Marcina Jałochy, piłkarza i srebrnego medalisty z Barcelony. Pan Marcin pokazał nam swój srebrny medal i zachęcił do trenowania, aby każdy z nas też został kiedyś olimpijczykiem.

  Tak oto zakończyła się już IV edycja Coubertiady w naszej szkole. Był to bardzo ważny dzień, ponieważ dowiedzieliśmy się wiele i spotkaliśmy ciekawe postaci ze świata sportu. Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie.

         Michał Rogoziński