Przejdź do treści

Olimpijskie Zaduszki 2015

    Piękną tradycją stały się Zaduszki Olimpijskie obchodzone już od trzech lat w Zespole Szkół im. Polskich Olimpijczyków w Niedomicach. Jest to pełna zadumy i niezwykłego nastroju uroczystość, przygotowywana przez nauczycieli, uczniów oraz członków stowarzyszenia „Razem dla Niedomic”. W ostatni  piątek listopada 2015 roku do szkoły przybyli dostojni goście – polscy olimpijczycy, którzy zawsze chętnie i licznie uświetniają imprezy związane z patronami placówki: Elżbieta Porzec, Barbara Ślizowska, Marek Gołąb, Andrzej Faruzel, Anna i Mateusz Ingardenowie, Edward Stawiarz.

    Zaduszki Olimpijskie to piękny apel, podczas którego wspominamy dokonania naszych sportowych mistrzów. Przybliżamy sylwetki zmarłych medalistów olimpijskich, którzy stanowią dla nas wzorzec wspaniałych postaw sportowych, ale życiowych. Przypominamy sobie, z jaką determinacją walczyli  o medale, jakimi byli patriotami i autorytetami dla młodych sportowców. Wspomnieniom, prezentowanym przez nauczycieli zespołu szkól, towarzyszą piękne wiersze dedykowane przywoływanym na zaduszki mistrzom , recytowane przez uczniów. W tym roku szczególnie wspominaliśmy olimpijczyków pomordowanych w Katyniu oraz „olimpijczyków spod Tatr”, czyli zmarłych sportowców znanych zakopiańskich rodów. To wszystko odbywa się wieczorem, przy zapalonych zniczach, a niezwykły nastrój chwili budują piosenki grane przez zespół Ewenement, którym kieruje ksiądz Sławomir Lech. Znakomicie charakter uroczystości odbierają licznie gromadzący się widzowie, mieszkańcy Niedomic, Pan Burmistrz, ksiądz Proboszcz, którzy po Zaduszkach mają możliwość spotkać się z zaproszonymi olimpijczykami na biesiadzie, przygotowanej przez panie ze Stowarzyszenia, i porozmawiać o ideach olimpijskich.